25.3.2025 7:14

Novosti iz Acibadema

Napredne opcije za transplantaciju bubrega u bolnici ACIBADEM Turska

Prva uspješna transplantacija bubrega izvršena je 1954.godine. Transplantirani organ je preživio osam godina. Vremenom su se rezultati transplantacije bubrega značajno poboljšali. U 2020. godini, pacijent koji je najduže u svijetu živio nakon transplantacije bubrega bila je 74-godišnja žena u Francuskoj, koja još uvijek živi sa istim bubregom već 50 godina. Međutim, transplantacija bubrega i dalje predstavlja visoko specijalizovanu medicinsku intervenciju. Stope uspjeha u velikoj mjeri zavise od medicinskog centra i tima odgovornog za operaciju i dugotrajno praćenje. Hirurške tehnike, mogućnost antimikrobnog tretmana i mogućnost prilagođavanja imunosupresivnih režimau skladu sa specifičnim potrebama svakog pacijenta mogu da naprave razliku između uspješne transplantacije i nefunkcionalnog organa. Mnogi pacijenti iz cijelog svijeta za potrebe liječenja biraju ACIBADEM centar za transplantaciju bubrega. Neki od najiskusnijih transplantacionih hirurga iz Turske i širom svijeta su zaposleni u bolnici ACIBADEM. Izvršili su 3000 transplantacija bubrega u poslednjih 10 godina, uključujući i transplantacije kod djece, kompleksne slučajeve i kombinovane transplantacije bubrega i jetre. Uz najnovije laparoskopske tehnike, vješti hirurzi i iskusni urolozi mogu da primijeneodređene napredne metode dostupne u nekoliko centara širom svijeta.

Opsežna ekspertiza u transplantaciji bubregaod živih donora

Bubrezi filtriraju oko 150 litara krvi svakog dana, uklanjajući otpadne proizvode iz našeg tijela. Ako oba bubrega otkažu, štetni otpad se akumulira i uzrokuje probleme sa srcem, plućima i kostima. To je stanje opasno po život koje je poznato kao smanjena funkcija bubrega ili renalna insuficijencija. Završna faza hronične bolesti bubrega (ESRD) je indikacija za dijalizu ili transplantaciju bubrega. Dok dijaliza može da zamijenibubrege kada je u pitanju dio njihovih funkcija, transplantacija predstavlja optimalni tok liječenja za pacijente koji pate od ESRD. Svaki pacijent kome je dijagnostikovana završna faza bolesti bubrega treba da bude podvrgnut procjeni za transplantaciju zbog boljeg kvaliteta života, dužeg životnog vijeka i nižih troškova liječenja, gledano dugoročno. Prema statističkim podacima, godišnja stopa mortaliteta kod pacijenata na dijalizi kreće se između 21%-25%, ali pada ispod 8% u slučaju kadaveričnih transplantacija i ispod 4% kod transplantacije bubrega dobijenih od živih donora.

Nažalost, broj ljudi koji čekaju na novi bubreg u velikoj mjeri premašuje broj dostupnih organa dobijenih od preminulih donora širom svijeta. Transplantacija organa dobijenih od živih donora može da bude alternativa za duge liste čekanja. Živa osoba može da donira bubreg s obzirom na to da je jedan bubreg dovoljan za preživljavanje. Kraće vrijeme čekanja i veće stope uspjeha usled boljeg planiranja i izbora organa predstavljaju osnovne prednosti uzimanja organa dobijenih od živih donora.Međutim, hirurška intervencija je tehnički veoma zahtjevna kada se vrši transplantacija organa dobijenih od živog donora i kada su uključena dva pacijenta. Zahtijeva određene vještine i stručnost da bi se procijenile odgovarajuće opcije za donora i bezbjedno obavila procedura i za primaoca i za donora. Turska je globalni lider u ovoj oblasti, sa 3863 transplantacije bubrega izvršenih tokom 2019. godine, od čega 3055 transplantacija organa dobijenih od živih donora, a 248 transplantacija kod djece. U bolnici ACIBADEM je izvršeno njih 330. ACIBADEM centri za transplantaciju bubrega primjenjuju stroge medicinske i etičke kriterijume kada su u pitanju živi donori. Oni bi trebalo da budu stariji od 25 godina, da su članovi uže porodice ili da su odobreni od strane etičkog odbora, da su zdravi i voljni da doniraju organ.

Napredne hirurške tehnike omogućavaju viši stepen komfora za pacijente

Razvoj u oblasti medicine kada su u pitanju metode transplantacije dovodi do boljih hirurških tehnika. Najnoviji trendovi napreduju od otvorene hirurgije prema hirurgiji minimalnog pristupa. Ljekari se trude da živim donorima koji daju dio svog tijela kako bi spasili život voljene osobe, omoguće komfor i primjenjuju manje invazivne tehnike. Dok otvorena hirurgija zahtijeva rezove od 20 cm za pristup, moderne tehnike omogućavaju da se bubreg ukloni kroz rezove od samo 5 cm dužine. To podrazumijeva manje obimno krvarenje, manje ozbiljne infekcije ili ožiljke u predjelu hirurške rane. Međutim, ACIBADEM timovi idu još dalje. U mnogim slučajevima uklanjaju bubreg donora kroz prirodne otvore na telu – porođajni kanal kod žena ili pupak, čime se eliminiše potreba za rezom od 5 cm. Vaginalno uklanjanje bubrega, poznato i kao NOTES procedura, se rutinski izvodi u ACIBADEM centrima za transplantaciju bubrega. Komfornija je za pacijenta, brže zarasta i zahtijeva kraći boravak u bolnici, od laparoskopske ili tradicionalne hirurgije. Zahvaljujući naprednim medicinskim tehnikama, donori mogu da budu otpušteni iz bolnice u roku od 24 sata nakon operacije, a većina njih može da se vrati na posao u roku od nedjelju dana. Primaoci se obično otpuštaju iz bolnice nakon oko nedjelju dana.

Unakrsne transplantacije proširuju fond donora

„Uparena“ ili „unakrsna“ transplantacija bubrega predstavlja još jednu naprednu opciju za one koji su pronašli živog donora voljnog da donira organ, ali kod kojih ne postoji kompatibilnost. Transplantacije u slučaju nekompatibilnih krvnih grupa su u isto vrijeme i skupe i nose veće rizike. Uparena donacija je, s druge strane, recipročna razmjena donora između parova primalac-donor usled nekompatibilnosti krvne grupe ili imunološke nekompatibilnosti. Razmjenom bubrega između parova, svaki primalac dobija kompatibilan bubreg. Kada je uključeno više od dva para, to se zove „domino“ transplantacija.

Transplantacije bubrega i kombinovane transplantacije bubrega i jetre kod pedijatrijskih pacijenata

Kod djece je obično potrebna transplantacija bubrega zbog urođenih malformacija koje predstavljaju dodatne poteškoće tokom operacije. Kombinovane transplantacije jetre i bubrega uspješno se vrše kod djece, posebno u slučajevima nekih metaboličkih oboljenja. Stopa preživljavanja transplantata i pacijenata u slučaju transplantacije bubrega kod pedijatrijskih pacijenata je 100%.

Zašto baš ACIBADEM kad je u pitanju transplantacija bubrega?

Trenutno bolnica Acıbadem rukovodi sa tri centra za transplantaciju bubrega. Svi oni obezbjeđuju uslugu domaćih i međunarodno priznatih ljekara, najsavremeniju opremu u operacionim salama, jedinice intenzivne njege i laboratorijske prostorije, kao i rezultate svjetske klase. Stopa preživljavanja transplantata u slučaju transplantacije bubrega je 99% posle 1 godine i 94% nakon 5 godina. Stopa preživljavanja pacijenata je 99% nakon jedne godine i 95%nakon pet godina. Napredneopcije uključuju minimalno invazivnu nefrektomiju kod donora, stručnost u liječenju složenih i pedijatrijskih slučajeva i plazmaferezu kod visoko senzibiliziranih pacijenata. Sve transplantacijske procedure se izvode uz primjenu multidisciplinarnog pristupa, sa timom stručnjaka koji međusobno sarađuju kako bi iskustvo transplantacije za svakog pacijenta bilo što lakše.

 

 

montenegro@acibadem.com

https://www.acibadem.rs

 

Check Also

Nikšić: Crna Gora Turska 3:1

Kišna noć za pamćenje kraj Bistrice: Het-trik Nikole Krstovića, Turska pala u Nikšiću Na dostojanstven …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.