01.3.2024 18:56

Ebru i Tezhip kursevi na Institutu Yunus Emre Podgorica

Počinju Ebru i Tezhip kursevi….

U Institutu Yunus Emre počele su prijave za besplatne kurseve tradicionalnih turskih umjetnosti Ebru i Tezhip. Kursevi se organizuju u saradnji sa Centrom za stručno i umjetničko obrazovanje iz Burse (BUSMEK).

** Ebru umjetnost je umjetnost slikanja na vodi. Slika nastaje tako što se sa četkicama od konjske dlake nanose zemljane boje na površinu vode određene gustine a zatim se naslikani oblici prenose na papir.

** Tezhip umjetnost je drevna umjetnost ukrašavanja. Umjetnost, u kojoj se koriste specijalne boje, primjenjuje se za ukrašavenje korica knjiga, fermana i tugri, ukrašavanje ivica na stranicama posebnih knjiga, ručno pisanih, kao i istaknutih mjesta u knjigama.
**************************

Ebru ve Tezhip Kurslarımız Başlıyor…

Yunus Emre Enstitüsü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) işbirliğiyle ücretsiz olarak gerçekleştireceğimiz, geleneksel Türk el sanatlarının önemli örneklerinden olan ebru ve tezhip kurslarımız için kayıtlarımız başlamıştır.

**Ebru Sanatı: yoğunluğu artırılmış su yüzeyine, toprak boyaların, at kılından fırçalar kullanılarak serpilmesi ile elde edilen desenin, kağıda aktarılmasıdır.

**Tezhip Sanatı: eski süsleme sanatlarındandır. Özel boya ile yapılan bu sanat; genellikle hat (klasik dönem süslü el yazısı) ile ilgili levhaların kenarlarını süsleme amaçlı ya da özel yazım kitapların sayfalarını süsleme, ferman ve tuğralar, kitap ciltleri, kutu, sandık işlemelerinde kullanılır.

Yunus Emre Enstitüsü
BUSMEK

 

Yunus Emre Podgorica

Check Also

Turska lansirala svog prvog astronauta u svemir

Turkiye ulazi u historiju svemira lansiranjem svog prvog astronauta Turski poduhvat u kozmičko istraživanje s …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.