18.7.2024 3:11
Breaking News

Festival ”Put svile” u Podgorici od 24 marta 2017.godine

Festival “Put svile”…
Institut Yunus Emre Podgorica, Kulturno-ekonomski centar Azerbejdžana i Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore, prvi put zajedno, organizuju festival “Put svile”. Festival će biti otvoren 24. marta 2017. godine u 18:30h u JU Muzeji i galerije Podgorice.
Festival će biti otvoren izložbom minijatura najcjenjenijih minijaturista u Turskoj, počivšeg Nusreta Ćolpana i njegovog sina Hasana Ćolpana. Otvaranju će prisustvovati i sam umjetnik, Hasan Ćolpan.
Posjetioci Festivala imaće priliku i da uživo vide kako to nastaje slika na vodi, poznatija kao Ebru. Ovu tehniku predstaviće profesori Jasin i Gulsum Elmas sa kojima Institut Yunus Emre Podgorica i BUSMEK udruženje iz Burse organizuju Kurs Ebru u Podgorici od novembra mjeseca 2016. godine.
Osim toga, u okviru Festivala biće održan i koncert crnogorske umjetnice, naše studentkinje Nine Strugar na kome će umjetnica predstaviti pjesme sa albuma objavljenog uz podršku Instituta Yunus Emre “Göçmen Kızï”.
Kulturno-ekonomski centar Azerbejďžana predstaviće se sa izložbom slika poznatog slikara Darvina Velibeyova “Utisci” dok će Institut Konfucije, pored ostalih aktivnosti, uzeti učešće sa prezentacijom tradicionalnog kineskog čaja.
Pozivamo sve ljubitelje umjetnosti da nam se pridruže na ovom Festivalu koji nosi slogan
“Harmonija za miroljubiv razvoj” …

*******
“İpek Yolu Festivali” başlıyor…
Karadağ’da faaliyet gösteren Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü, Azerbaycan Kültür ve Ekonomi Merkezi (Azerbaijan-Montenegro Cultural and Economical Centre ) ve Konfüçyus Enstitüsünün (Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore – 黑山大学孔子学院) ilk kez bir araya gelerek ortak bir etkinliğe imza atacağı “İpek Yolu Festivali”nin açılışı 24 Mart 2017 tarihinde Podgoritsa Müze ve Galerisi’nde saat 18.30’da gerçekleştirilecek.
Festival kapsamında Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü, Türk minyatür sanatının en önemli sanatçılarından biri olan merhum Nusret Çolpan’ın ve merhumun yine kendi yolundan giderek sanatını devam ettiren oğlu sanatçı Hasan Çolpan’ın eserlerinden oluşan “Türk Minyatür Sergisi”nin açılışını sanatçının katılımıyla gerçekleştirecek. Ayrıca Yunus Emre Enstitüsü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol doğrultusunda BUSMEK tarafından görevlendirilen ve Enstitümüzde geçtiğimiz kasım ayından beri düzenlenen Ebru kursunun usta öğreticileri Yasin Elmas ve Gülsüm Elmas, festival katılımcılarına “Ebru” sanatını uygulamalı olarak gösterecek. Festivalde öğrencimiz ve ses sanatçısı Nina Strugar da, Yunus Emre Enstitüsünün destekleriyle çıkardığı albümü “Göçmen Kızı”nda yer alan türkülerden oluşacak bir konser verecek.
Kardeş kurum Azerbaycan Kültür ve Ekonomi Merkezi festivale Azerbaycanlı ünlü ressam Darvin Velibeyov’un “İzlenimler” sergisi ile Konfüçyus Enstitüsü ise geleneksel Çin kültürüne ait çay tanıtımı başta olmak üzere birçok etkinlikle katılacaklar.

Tüm Karadağlı sanatseverler, “Barışçıl Bir Gelişim için Uyum” temalı festivale davetlimizdir…

 

Yunus Emre Podgorica

Check Also

Novosti iz Acibadema

Zdravlje kičme i nove terapije u liječenju skolioze Kičma je centralni potporni dio sistema leđne …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.