26.1.2025 8:59

Prvi put u istoriji Turska preuzela predsjedavanje G20

Turska je danas, prvi put u istoriji, preuzela predsjedavanje Grupom 20 najrazvijenih zemalja svijeta (G20), uz obećanje da će se tokom svog boravka na čelu G20 boriti protiv globalne nejednakosti.

“Tri riječi će voditi Tursku, a to su inkluzivnost, implementacija i investicije. Naš cilj je da G20 dopre do zemalja sa niskim primanjima i da se na inkluzivan način pobrine za zemlje koje nijesu članice G20”, izjavio je potpredsjednik turske vlade, Ali Babakan, na konferenciji za novinare u Ankari, a prenosi agencija Frans pres.

“Turska će premostiti jaz između razvijenih i nerazvijenih zemalja kako bi se uhvatila u koštac sa globalnom nejednakošću”, izjavio je Babakan, i dodao da će i siromašne zemlje uključiti u proces donošenja odluka.

Ulogu predsjedavajućeg G20 Turska je preuzela od Australije, a nakon Turske na čelo G20 će 2016. doći Kina.

Babakan je najavio i samit G20 koji će se u novembru naredne godine održati u Antaliji i na kom će lideri zemalja G20 razgovarati o globalnom ekonomskom rastu, klimatskim promjenama, globalnom razvoju i borbi protiv korupcije.

http://www.cdm.me/

Check Also

Nikšić: Crna Gora Turska 3:1

Kišna noć za pamćenje kraj Bistrice: Het-trik Nikole Krstovića, Turska pala u Nikšiću Na dostojanstven …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.