16.7.2024 4:31
Breaking News

Azerbaycan’daki APA TV genel müdürü Vuqar Huseynov ile görüşme

O yolu bizim keşfetmemiz gerekmektedir

O yolu biz gazeteciler olarak keşfetmemiz lazım, çunkü medyanın bir çok fırsatı bulunmaktadır. Miletlerin birleşmesi için bir çok şey yapabiliriz.Hangi mılletler? Bizim Azerilerimizin Osmanlı kökü ve geleneklerine sahip olan veaynı kökü olan millet Karadağ’daki Boşnaklar arasında. Açık konuşmak gerekirse, sizlerle tanışana kadar Karadağ hakkında pek fazla bilgim yoktu, tek bildiğim sizde bizim Azerbaycan’danişadamların inşaat ve turizm sektöründe yatırım yapması, Azmont özellikle.

Ayrıca, son iki yıldır Azerbaycan’dan Karadağ’a çok sayıda turist gitmektedir. Gidenler ile konuştuğumda,kendileri Karadağ ve onun doğal güzelliklerine bayıldıklarını söylediler.  Karadağ’ın Azerbaycan’daki kültür ve geleneklerine benzerliğiine tanıştırdığınız için teşekkür ederim, bu benzerlık hep Osmanlı İmperatorluğu sayesinde. Her şey birbirine çok benzemekte, ve o da tesadüf değil, benzerlik varsa daha da çok yakın olabileceğimizi anlamına geliyor.  Insanlarımız hakkında ayıretten konuşmak istiyorum.Biz sıcak kanlıyız, oldukça misafirperveriz ve bu seminere dünyanın her tarafından 140 kişi  gelmiştir, ,ilk yaklaşananlar – biz ve siz olduk.

Kendinizi ve medyanizi kisaca tanıtır mısınız?

APA TV Dijital Medya platformu üzerinde çalışan bir Internet televizyondur. Hayatın her kesiminden 40 konuları kapsayan, 20 programımız mevcut. En karekterestik olan televizyonumuzun modern çağın parçası olması. Yaklaşık 100 işçimiz var ve Türkiye, Rusya, Fransa ve Gürcistan’da bizim temsilciliklerimiz mevcuttur. Bu asrın  internet asrı  olduğunu düşünüyorum ve insanlara haber sunmak için, internetin tüm olanaklarından yararlanmak gerekir.Ben genel müdürüm, 40 yaşındayım ve 21 yıldır medya sektöründe çalışmaktayım. Daha önce gazetecilik yapmıştım, sonra da arkadaşlara birlikte kurduğum haber ajansıda, ve o 300 işçisi olan medya holdinge büyüdü. Son projemiz  APA TV.Birkaç yıl varız, ve dediğim gibi modern medya kavramın ve geleceğin medyasıyız. Birçok işbirliği yaptık,  öncelikle diğer devletler ve diğer medya ile ilişkisi üzerine.

Karadağ gelişmeleri takip ediyor musunuz ve medyanızda  Karadağ hakkında bazı haberler yayınlanıyor mu?

Tabi ki biliyoruz, ama asıl önemli olan nereden bildiğimi. Genelde Rus medyasından haberimiz oluyor, doğrudan bağlantımız yok.Bence, bu görüşmelerden sonra direkt bağlantı kurmamız gerekir, ve öncelikle en güçlü bağlantımız kültür alanında ve aynı zamanda siyasi üzerinde  işbirliğimizi geliştirmemiz lazım.Karadağ hakkında, iyi bir futbol takımı olduğunu biliyorum ve sizin taraftarıyım. Karadağ’da Osmanlı geleneklerin  var olması, Boşnakların yaşadığı ve kendi kültürünün çeşitli formlar aracılığıyla korunmuş olmasını az çok bildik.Bu görüşmelerde çok şey öğrendik, ve birbirleri hakkında daha çok bilgi edinmemiz lazım, o da bizim medya elçilerin olarak işidir.

Karadağ’daki yatırımları hakkında haberiniz var mı?

Var, ve biz sizinle yatırımlar dostane ilişkiler yapmaya gayret edıyoruz ve aynı zamanda yenı yatırımlar için potansiyel yerleri aramaktayız. Bizim içinKaradağ’ın en ilginç potansiyeli turizmdir.Bu nedenle Karadağ kıyısında Azerbaycanlılar otelleri inşaat ediyorlar ve bu alanda daha çok faaliyet planlanmıştır.Bunu söylememin nedeni, bizim dış politikamızın  birkaç öncelikleri vardır, bunlardan biri Avrupa’daki eski sosyalist cumhuriyetler vardır ve onların arasında Karadağ da bulunmaktadır.Gelecek yıl Karadağ’a daha fazla turist geleceğini, aynı zamanda Karadağ`dan turistler olacağını düşünüyorum. Birbirimizi daha iyi bilmemiz için bu çok yararlıdır.

Bakü’de Karadağ’ın  büyükelçiliği yok, Ankara’dan bu görev yapılmakta, ancak fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Karadağ-Azerbaycan arasında o alanda ilişkiller nasıl?

Azerbaycan için bu işi Ankara’daki büyükelçiliğiniz yapmaktadır. Bence, diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi için ekonomik alanı da  geliştirmemiz lazım,tüm bu işler  ekonomik durum ve fırsatlara bağlıdır. İkimiz bu  potansiyele sahip olursak, bu  doğrudan Bakü’de elçiliğinin açılmasını etkileyecek.Şimdi bir elçilik birçok ülke için iş gerçekleştirir, bu da  böyle bir gelenek oldu. Azerbaycan zengin petrol kaynakları zengin olan bir ülke ve ekonomimizin gücü petrola bağlıdır, ama Balkanlar’da bizim temsilcimiz olması bizim çıkarına olduğunu biliyoruz.

Sizce Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler nasıl?

Türkiye ve Azerbaycan iki devlet ve tek millettir. Son 500 yıldır,  Sovyet işgaline kadar, birlikte olmuştuk. Aynı köklerimiz bulunmakta  ve tarihsel akımları Türkiye’de akrabaları ve bağlantılarımızın olmasına yol açmıştır.İlişkilerin iyi olması aramızda dil engelleri olmamasından kaynaklanıyor, ve bu ilişkilerimizin iyi tutan şeydir.

Çoğunukla Boşnak nüfüsün yaşadığı bölgeler için  ve devletiniz olarak benzer özelliklere sahip neler yaparsınız ve işbirlikihtimallıgörebilyor musunuz?

Sizi daha iyi tanımak için, tüm alanlarda daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var.Örneğin, birkaç Azeri gazeteciler Karadağ’a gelse ve sizin kültür, gelenek ve kaynaklarınız hakkında belgeseller, röportaj yaparsa etkisi büyük olacaktır. Bu medya alanında, diplomasi alanında daha doğrudan bağlantılar olmalıdır. Bunu en iyi şekilde medya yapabilir ve bu ilişkileri kurmak için önde biz Jasmin, Dino, Vugar olacağımızı düşünüyorum ve Azerbaycan ve Karadağ hakkında bir şeyleri yazacağız.Bildiğinizden emin değilim, ama bizde savaş vardır,  ülkenin yüzde 20 Rus yardımıyla, Ermeniler tarafından işgal edildi.

Bizim ülkemizin karşılaştığı adaletsizliği Karadağ’daki dostlarımız farkında olmasını istiyorum. Bu da, 21. yüzyılda biriler birinin ülkesini işgal ediyor ve kimesnin umrunda olmuyor.Nerede uluslararası adalet,demokrasi?  Bir milyon yerinden zorla göç edilmiş kişilere kim yardım edecek?Bu  Azerbaycan olarak ülke için çoktur. Siz Balkanlar’da bu nasıl bir şey olduğunu bildiğinizi biliyoruz.  Azerbaycan’da gerçek bir savaş olduğunu ve aynı zamanda muazzam şekilde geliştiğini bilmelisiniz.

Sempoziyum ile memnun musunuz, Antalya’dan daha zengin gidiyor musunuz ve bir araya tekrar ne zaman geliriz?

Azerbaycan’ın bütün heyeti adına  sizi çok ozleyeceğimizi söylemem lazım, çunkü burada yakın olduk ve aile haline geldik.Ama bu dünyada internet, Facebook, vb sayesinde iletişimizin devam edeceğinden mutluyuz.

Sempozyum, büyük bir proje,zaten bildiğimiz bir çok şey var, ama her şeyden önemlisi  burada dostluk yapmamız olmasıdır,  tüm diğer alanlarda bir araya gelmemizi istiyorum, aynı projelerde katılalım, birbirimizi ziyaret edelim.

Sonuç olarak, biz burada çok dostluk kazandık ve bundan sonra  Karadağ ile Azerbaycan arasında iyi ilişkiler için işbirlikler devam ettireceğiz.

 

Check Also

Novosti iz Acibadema

Zdravlje kičme i nove terapije u liječenju skolioze Kičma je centralni potporni dio sistema leđne …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.