01.3.2024 19:09

Karadağ ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ekonomi ilişkilerinin onuncu yılı

Gintaş Firmasının kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Necip Naci Doğru ile röportaj

Karadağ’da Türkiye Cumhuriyeti ve Karadağ arasındaki ilişkilerini takip eden tek olan portal crnagoraturska faaliyetler arasında yeni bir röportaj ekliyor, bu sefer konuğumuz sayın Necip Naci Doğru Gintaş firmasının kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Hepimizin bildiği üzere Gintaş Karadağ’ın başkenti Podgorica’da Yeşil Pazar yerini, Mall of Montenegro alışveriş merkezini ve Ramada otelini inşa etti.

2016 yılında Karadağ­­`in bağımsızlığının onuncu yılı ve aynı şekilde bu iki ülkenin ekonomi ilişkilerinin onuncu yılı kutlanırken, ekonomi ilişkilerin kurucusu Sayın Necip Naci Doğru olmuştur.

Gintaş firmasının kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Necip Naci Doğru 60 yaşında, 37 yıllık inşaat mühendisliği görevini yürütmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, okulu bitirir bitirmez yine mühendis arkadaşlar ile birlikte 1989 yılında Bursa şehrinde Gintaş firmasını kuruyorlar.Bursa nüfusu açısından Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en büyük dördüncü şehirdir. Türkiye’de önemli yatırımlara imza atan Gintaş şirketi, en çok ses getiren Bursa Otogar projesi, alışveriş merkezleri inşaatı projeleri ve son olarak Bursa Timsah Arena stadının inşaatı projeleri gerçekleştirdi.25 yıldır Balkanlarda yatırımları devam ettiren Gintaş firması Arnavutluk’tan başlayıp Tiran’da çok önemli projeleri gerçekleştirdi,  Karadağ’da ise 2003 yılından itibaren görüşmelere başladılar. 2006 yılında referandumdan önce ihaleye katılıp yukarıda belirtilen projelere temeller atıldı. Diplomatik açısından da o zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Ali Coşkun tarafından ilk resmi ziyaret yapılmıştı ve ziyaret sebebi de Gintaş firması tarafından başlatılan yatırımlar olmuştu.

Karadağ’da Gintaş firması sadece Türk firması olarak değil, ilk yabancı yatırımcı olarak tanınıyor. Karadağ’da Mall of Montengro 6 yıl, Ramada oteli ise 3 yıldır faaliyetini sürdürüyor.

Diğer projeler sahil şehirlerin güney bölgesinde içme su projesi, HercegNovi arıtma tesisi, bu proje bitmek üzeredir.

Karadağ’daki ilk yatırımcı olarak biliniyorsunuz. İlk yatırımcı olarak size ne gibi avantajları ve ya dezavantajları getirdi?

“Tabii ki ilk yatırımcının olması bize büyük avantajlar getirdi, hoşgörü ile karşılandık. Karadağ Hükümeti’nde herkes bize yardımcı olmaya gayret gösteriyordu ve biz de herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ama tabii ki dezavantajlarımız da vardı. Somut örnek vermek gerekirse yabancılara teşvik konusunda vergi muafı bize uygulanmadı ciddi bedel ödedik, devlet ve özel sektörü arasındaki işbirliği projesi olduğu halde, şimdi yeni yabancı yatırımcılara devlet bu vergi almaktan vazgeçti. İkinci dezavantajımız yeni devletin yeni bürokrasinin oluşması ve bazı işlerin yavaş yürütülmesiydi. Sonuç olarak Karadağ’da yatırım yapmaktan son derece memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum ve bugüne kadar burada nasıl durduysak bugünden sonra Karadağ’da yatırım konusunda aynı çalışma prensiplerinde bulunacağız.”

Türkiye Karadağ için hangi öneme sahip? Karadağlılar Türkiye’yi nasıl görüyorlar?Aynı şekilde Karadağ Türkiye için hangi öneme sahip? Türkler Karadağ’ı nasıl görüyorlar?

“Karadağ Türkiye için önemli bir ülkesidir, aynı şekilde Türkiye Karadağ’ı dost ve kardeş ülke olarak her zaman kabul etmişti. Türkiye bunu 1878 yılında Berlin Kongresinde de gösterdi, bağımsızlığını ilk kabul eden ülkelerden birisi olmuştu, aynı şekilde 2006 yılında da Karadağ’ı ilk tanıyan ülkelerden birisi olmuştu. Diplomatik ilişkiler en üst düzeydedir, karşılıklı ziyaretler bunun göstergesidir. Günden güne karşılıklı turistik ziyaretlerin artmakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti sınırlar içerisinde bulunan Karadağ göçmenlerin rolü da önemli, din, kültür, mutfak, aile bağları çok kuvvetlidir bu iki ülke arasında.”

İki ülke arasındaki ekonomi ilişkiler hangi düzeyde sizce?

“Türkiye Karadağ ticari ve ekonomi ilişkilerin kurucusu onurla söyleyebilirim ben ve benim şirketim olmuştur. 2003 yılından beri Karadağ’da temaslara başlamıştık. Temelleri bağımsızlık tarihinden önce attık ve Karadağ’ın bağımsızlığına güvenerek yatırımlarımızı yaptık. Aynı sene içerisinde o zamandaki Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Bey, ilk diplomatik resmi temasta bulundu. İlişkiler gelişerek devam ediyor. Bizlerden sonra THY’dan bahsetmemiz gerekiyor. En başta tereddüt ile başlatılan haftada 3 sefer ile bugünlerde haftada 7 yaz aylarında haftada 10 sefer düzenleniyor Podgorica İstanbul arasında. THY Karadağ’a dünyanın her yönüne kapısını da açtı.

Gintaş firması tarafından yapılan yatırımlarda 1000 kişi istihdama kavuştu, Yeşil Pazar yeri, Mall of Montenegro alışveriş merkezi ve Ramada oteli. Zeljezara Nikşiç’e Tosçelik yatırımı, iş yeri yaratan ve strateji olarak önemli bir yatırım. Global Port yatırımını ihmal etmeyelim, Bar limanına önemli bir yatırım yaptı. Yeni devletin olması tabii ki zorlukları var ve Karadağ’ın alt yapı konularda yatırımlara ihtiyacı var.Türk yatırımcılar her zaman hevesli, bürokrası konusunda ilerleme gelişirse çok daha fazla yatırımcı Karadağ’a gelecektir. “

Hangi alanlarda muhtemelen Türk yatırımcıları bekliyorsunuz?

“Karadağ yeni devlet olduğu için yabancı yatırımcılara çok açık bir ülke pozisyonundadır. Sektörler açısından en çok müteahhit sektörü, inşaat sektörü, altyapı, mühendislik hizmetleri, enerji, ulaşım, turizm sektörü, tarım sektöründe yatırımlar olmalı. Doğuş grubu ciddi bir şekilde marina yat yatırımlarında Karadağ’a ciddi boyutta yatırımları düşünüyor. Enerji sektöründe Gintaş firmasının da bir kısmında ilgisi var. Turizm alanında yatırımlar beklenmeli.

Benim açımdan eğitim ve sağlık sektörü çok önemli. İki devlet yetkilileri oturup eğitim konusunda ne yapılması gerekiyorsa konuşmaları lazım. Karadağ emniyetli olan bir ülke, ben cocuklarımı Karadağ’a her zaman rahatlıkla gönderebilirim. Türkiye Karadağ’daki üniversiteleri kabul ederse Türkiye’den çok ciddi boyutta ilgi var ve Karadağ bunun potansiyelini kullanmalı. Sağlık sektöründe önemli eksikler gözüküyor, Karadağ’daki doktorlar Türkiye’deki meslektaşlarıyla uzmanlık konusunda daha çok işbirliği yapılmalı artı bürokratik engelleri kaldırmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Ulaşım, altyapı, turizm, eğitim, sağlık ve tarım sektöründe gelişmeler sağlanabilir.Tarım sektöründe iki ülke arasında kotalar kaldırılırsa Karadağ için çok önemli gelişme sağlanmış olacak.

Röportajın sonunda Sayın Necip Bey’e yaptıkları yatırımlar konusunda memnun olup olmadığını sorduk, gülerek verdiği cevapta “her şey para değildir manevi açısından da bazı konulara bakmak gerekir ve bugüne kadar Karadağ’da her zaman dürüst ve ciddi boyutta faaliyetlerimizi nasıl yaptıysak bundan sonra da aynı şekilde devam ettirmeyi düşünüyoruz ”dedi.

Sayın Necip Bey’e crnagoraturska.com portalına katıldığı röportajdan dolayı teşekkür ediyoruz, Karadağ ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ekonomi ilişkilerin onuncu yılı kutlamasına vurgu yaptığının önemini röportaj bittikten sonra daha çok farkında vardık. Gintaş gibi yatırımcı Karadağ’da 1000 kişiye istihdam sağlayan yatırımın sadece gurur duyulmalı ve Gintaş gibi daha çok yatırımcılarının Karadağ’da yatırım yapılmasına umut ediyoruz.

crnagoraturska.com

Check Also

Turska lansirala svog prvog astronauta u svemir

Turkiye ulazi u historiju svemira lansiranjem svog prvog astronauta Turski poduhvat u kozmičko istraživanje s …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.